Skip to main content

The Nominees

NOTE: Not all categories are open to the public for voting.

Entertainer of the Year

D-Nice secured his place in music history as a member of Boogie Down Productions, the venerable hip-hop group featuring mentor Scott La Rock and KRS-One.

Read Bio

Outstanding Social Media Personality

Tabitha Brown (@iamtabithabrown)literally and metaphorically satisfies the hunger of millions with her unique approach to veganism and her wholesome, comedic personality.

Read Bio

Television + Streaming

Outstanding Comedy Series

  • #blackAF

    Netflix

  • Black-ish

    ABC

  • grown-ish

    Freeform

  • Winner
    Insecure

    HBO

  • The Last O.G.

    TBS

Outstanding Actor in a Comedy Series

  • Winner
    Anthony Anderson

    Black-ish

    ABC

  • Cedric The Entertainer

    The Neighborhood

    CBS

  • Don Cheadle
    Don Cheadle

    Black Monday

    Showtime

  • Idris Elba

    In the Long Run

    Starz

  • Tracy Morgan

    The Last O.G.

    TBS

Outstanding Actress in a Comedy Series

  • Winner
    Issa Rae

    Insecure

    HBO

  • Folake Olowofoyeku

    Bob Hearts Abishola

    CBS

  • Regina Hall
    Regina Hall

    Black Monday

    Showtime

  • Tracee Ellis Ross
    Tracee Ellis Ross

    Black-ish

    ABC

  • YARA SHAHIDI
    Yara Shahidi

    grown-ish

    Freeform

Outstanding Supporting Actor in a Comedy Series

  • Andre Braugher

    Brooklyn Nine-Nine

    NBC

  • Deon Cole
    Winner
    Deon Cole

    Black-ish

    ABC

  • Jay Ellis

    Insecure

    HBO

  • Kenan Thompson

    Saturday Night Live

    NBC

  • Laurence Fishburne

    Black-ish

    ABC

Outstanding Supporting Actress in a Comedy Series

  • Jenifer Lewis

    Black-ish

    ABC

  • Marsai Martin
    Winner
    Marsai Martin

    Black-ish

    ABC

  • Natasha Rothwell

    Insecure

    HBO

  • Tichina Arnold

    The Neighborhood

    CBS

  • Yvonne Orji

    Insecure

    HBO

Outstanding Drama Series

  • All Rise

    CBS

  • Bridgerton

    Netflix

  • Lovecraft Country

    HBO

  • Winner
    Power Book II: Ghost

    Starz

  • This Is Us

    NBC

Outstanding Actor in a Drama Series

  • Jonathan Majors

    Lovecraft Country

    HBO

  • Keith David

    Greenleaf

    OWN: Oprah Winfrey Network

  • Nicco Annan

    P-Valley

    Starz

  • Winner
    Regé-Jean Page

    Bridgerton

    Netflix

  • Sterling K. Brown

    This Is Us

    NBC

Outstanding Actress in a Drama Series

  • Angela Bassett

    9-1-1

    FOX

  • Brandee Evans

    P-Valley

    Starz

  • Jurnee Smollett

    Lovecraft Country

    HBO

  • Simone Missick

    All Rise

    CBS

  • Viola Davis
    Winner
    Viola Davis

    How To Get Away With Murder

    ABC

Outstanding Supporting Actor in a Drama Series

  • Clifford “Method Man” Smith
    Winner
    Cliff “Method Man” Smith

    Power Book II: Ghost

    Starz

  • Delroy Lindo
    Delroy Lindo

    The Good Fight

    CBS All Access

  • J. Alphonse Nicholson
    J. Alphonse Nicholson

    P-Valley

    Starz

  • Jeffrey Wright
    Jeffrey Wright

    Westworld

    HBO

  • 52nd NAACP Image Awards Artwork
    Michael Kenneth Williams

    Lovecraft Country

    HBO

Outstanding Supporting Actress in a Drama Series

  • Adjoa Andoh
    Adjoa Andoh

    Bridgerton

    Netflix

  • Aunjanue Ellis
    Aunjanue Ellis

    Lovecraft Country

    HBO

  • Lynn Whitfield
    Lynn Whitfield

    Greenleaf

    OWN: Oprah Winfrey Network

  • Winner
    Mary J. Blige

    Power Book II: Ghost

    Starz

  • Susan Kelechi Watson
    Susan Kelechi Watson

    This Is Us

    NBC

Outstanding Television Movie, Limited–Series or Dramatic Special

  • Hamilton
    Hamilton

    Disney+

  • Little Fires Everywhere

    Hulu

  • Self Made: Inspired by the Life of Madam C.J. Walker
    Winner
    Self Made: Inspired by the Life of Madam C.J. Walker

    Netflix

  • Sylvie’s Love

    Amazon Studios

  • The Clark Sisters: First Ladies of Gospel

    Lifetime

Outstanding Actor in a Television Movie, Limited–Series or Dramatic Special

  • Blair Underwood
    Winner
    Blair Underwood

    Self Made: Inspired by the Life of Madam C.J. Walker

    Netflix

  • Chris Rock
    Chris Rock

    Fargo

    FX

  • Daveed Diggs

    Hamilton

    Disney+

  • Leslie Odom, Jr.

    Hamilton

    Disney+

  • Nnamdi Asomugha

    Sylvie’s Love

    Amazon Studios

Outstanding Actress in a Television Movie, Limited–Series or Dramatic Special

  • Aunjanue Ellis
    Aunjanue Ellis

    The Clark Sisters: First Ladies of Gospel

    Lifetime

  • Kerry Washington
    Kerry Washington

    Little Fires Everywhere

    Hulu

  • Michaela Coel
    Michaela Coel

    I May Destroy You

    HBO

  • Octavia Spencer
    Winner
    Octavia Spencer

    Self Made: Inspired by the Life of Madam C.J. Walker

    Netflix

  • Tessa Thompson
    Tessa Thompson

    Sylvie’s Love

    Amazon Studios

Outstanding News/Information (Series or Special)

  • AM Joy: Remembering John Lewis Special

    MSNBC

  • Desus & Mero: The Obama Interview

    Showtime

  • The Color of Covid

    CNN

  • Winner
    The New York Times Presents “The Killing of Breonna Taylor”

    FX

  • The ReidOut

    MSNBC

Outstanding Talk Series

  • Red Table Talk
    Winner
    Red Table Talk

    Facebook Watch

  • Tamron Hall
    Tamron Hall

    Syndicated

  • The Daily Show with Trevor Noah

    Comedy Central

  • The Oprah Conversation

    Apple TV+

  • The Shop: Uninterrupted
    The Shop: Uninterrupted

    HBO

Outstanding Reality Program, Reality Competition or Game Show (Series)

  • Winner
    Celebrity Family Feud

    ABC

  • Iyanla: Fix My Life

    OWN: Oprah Winfrey Network

  • Shark Tank

    ABC

  • United Shades of America with W. Kamau Bell

    CNN

  • Voices of Fire
    Voices of Fire

    Netflix

Outstanding Variety Show (Series or Special)

  • 8:46 – Dave Chappelle

    Netflix

  • Black Is King

    Disney+

  • The Fresh Prince of Bel-Air Reunion
    The Fresh Prince of Bel-Air Reunion

    HBO Max

  • VERZUZ
    Winner
    VERZUZ

    APPLE MUSIC

  • Yvonne Orji: Momma I Made It!

    HBO

Outstanding Children’s Program

  • Bookmarks: Celebrating Black Voices
    Bookmarks: Celebrating Black Voices

    Netflix

  • Craig of the Creek

    Cartoon Network

  • Winner
    Family Reunion

    Netflix

  • Raven's Home
    Raven’s Home

    Disney Channel

  • We Are the Dream: The Kids of the Oakland MLK Oratorical
    We Are the Dream: The Kids of the Oakland MLK Oratorical

    HBO

Outstanding Performance by a Youth (Series, Special, Television Movie or Limited–series)

  • Alex Hibbert as Kevin in THE CHI. Photo Credit: Shawn Theodore/SHOWTIME.
    Alex R. Hibbert

    The Chi

    Showtime

  • Lexi Underwood
    Lexi Underwood

    Little Fires Everywhere

    Hulu

  • Lyric Ross
    Lyric Ross

    This Is Us

    NBC

  • Marsai Martin
    Winner
    Marsai Martin

    Black-ish

    ABC

  • Miles Brown
    Miles Brown

    Black-ish

    ABC

Outstanding Host in a Talk or News/Information (Series or Special) – Individual or Ensemble

  • Don Lemon
    Don Lemon

    CNN Tonight with Don Lemon

    CNN

  • Jada Pinkett Smith
    Jada Pinkett Smith

    Red Table Talk

    Facebook Watch

  • Joy Reid

    The ReidOut

    MSNBC

  • LeBron James
    LeBron James

    The Shop: Uninterrupted

    HBO

  • Trevor Noah
    Winner
    Trevor Noah

    The Daily Show with Trevor Noah

    Comedy Central

Outstanding Host in a Reality/Reality Competition, Game Show or Variety (Series or Special) – Individual or Ensemble

  • Alfonso Ribeiro
    Alfonso Ribeiro

    America's Funniest Home Videos

    ABC

  • Iyanla Vanzant
    Iyanla Vanzant

    Iyanla: Fix My Life

    OWN: Oprah Winfrey Network

  • Steve Harvey
    Winner
    Steve Harvey

    Celebrity Family Feud

    ABC

  • W. Kamau Bell
    W. Kamau Bell

    United Shades of America with W. Kamau Bell

    CNN

  • RuPaul Charles
    RuPaul

    RuPaul’s Drag Race

    VH1

Outstanding Guest Performance

  • Chris Rock

    Saturday Night Live

    NBC

  • Courtney B. Vance
    Courtney B. Vance

    Lovecraft Country

    HBO

  • Dave Chappelle

    Saturday Night Live

    NBC

  • Issa Rae

    Saturday Night Live

    NBC

  • Loretta Devine
    Winner
    Loretta Devine

    P-Valley

    Starz

Outstanding Animated Series

  • Big Mouth
    Big Mouth

    Netflix

  • Central Park

    Apple TV+

  • Doc McStuffins
    Winner
    Doc McStuffins

    Disney Junior

  • She-Ra and the Princesses of Power
    She-Ra and the Princesses of Power

    Netflix

  • Star Trek: Lower Decks
    Star Trek: Lower Decks

    CBS All Access

Outstanding Character Voice-Over Performance (Television)

  • Aisha Tyler

    Archer

    FX

  • Courtney B. Vance
    Courtney B. Vance

    Hollywood's Architect: The Paul R. Williams Story

    PBS

  • Dawnn Lewis
    Dawnn Lewis

    Star Trek: Lower Decks

    CBS All Access

  • Deon Cole
    Deon Cole

    Kipo and the Age of Wonderbeasts

    Netflix

  • Winner
    Laya DeLeon Hayes

    Doc McStuffins

    Disney Junior

Outstanding Short-Form Series - Comedy or Drama

NOTE: Not all categories are open to the public for voting.

  • #FreeRayshawn
    Winner
    #FreeRayshawn

    Quibi

  • CripTales

    BBC America

  • Lazor Wulf

    Adult Swim

  • Mapleworth Murders
    Mapleworth Murders

    Quibi

  • Sincerely, Camille

    OWN: Oprah Winfrey Network

Outstanding Performance in a Short-Form Series

NOTE: Not all categories are open to the public for voting.

  • Giancarlo Esposito
    Giancarlo Esposito

    The Broken and the Bad

    AMC.com

  • J.B. Smoove
    J.B. Smoove

    Mapleworth Murders

    Quibi

  • Jasmine Cephas Jones
    Jasmine Cephas Jones

    #FreeRayshawn

    Quibi

  • Laurence Fishburne
    Winner
    Laurence Fishburne

    #FreeRayshawn

    Quibi

  • Stephan James
    Stephan James

    #FreeRayshawn

    Quibi

Outstanding Short-Form Series - Reality/Nonfiction

NOTE: Not all categories are open to the public for voting.

  • American Masters – Unladylike2020

    PBS

  • Benedict Men
    Benedict Men

    Quibi

  • Trevor Noah
    Winner
    Between The Scenes – The Daily Show

    Comedy Central

  • In The Making
    In The Making

    PBS’ American Masters and Firelight Media

  • Inspire Change Series

    NFL Network

Outstanding Breakthrough Creative (Television)

NOTE: Not all categories are open to the public for voting.

  • Katori Hall
    Katori Hall

    P-Valley

    Starz

  • Keith Knight
    Keith Knight

    Woke

    Hulu

  • Ramy Youssef
    Ramy Youssef

    Ramy

    Hulu

  • Winner
    Raynelle Swilling

    Cherish the Day

    OWN: Oprah Winfrey Network

  • 52nd NAACP Image Awards Artwork
    Teri Schaffer

    Cherish the Day

    OWN: Oprah Winfrey Network

Recording

Outstanding Album

  • Alicia Album Cover
    Alicia

    Alicia Keys

    RCA Records

  • b7 album cover
    b7

    Brandy

    Brand Nu/eOne

  • John Legend - Bigger Love
    Bigger Love

    John Legend

    Columbia Records

  • Chilombo album cover
    Winner
    Chilombo

    Jhené Aiko

    Def Jam Recordings

  • The Wild Card album cover
    The Wild Card

    LEDISI

    Listen Back Entertainment/BMG

Outstanding New Artist

  • Chika
    Chika

    High Rises

    Warner Records

  • Doja Cat
    Winner
    Doja Cat

    Say So

    RCA Records/Kemosabe

  • D Smoke
    D Smoke

    Black Habits

    WoodWorks Records / EMPIRE

  • Giveon
    Giveon

    When It's All Said And Done

    Epic Records

  • Skip Marley
    Skip Marley

    Higher Place

    Island Records/ Tuff Gong Records

Outstanding Male Artist

  • Big Sean
    Big Sean

    Detroit 2

    Def Jam Recordings/G.O.O.D Music

  • Black Thought
    Black Thought

    Streams of Thought, Vol. 3: Cane & Able

    Republic Records

  • Charlie Wilson
    Charlie Wilson

    All of My Love

    P Music Group/BMG

  • Winner
    Drake

    Laugh Now, Cry Later

    Republic Records

  • John Legend - Bigger Love
    John Legend

    Bigger Love

    Columbia Records

Outstanding Female Artist

  • Beyoncé
    Winner
    Beyoncé

    Black Parade

    Columbia Records/ Parkwood

  • H.E.R.
    H.E.R.

    I Can't Breathe

    RCA Records/MBK Entertainment

  • Jazmine Sullivan
    Jazmine Sullivan

    Lost One

    RCA Records

  • Ledisi

    Anything For You

    Listen Back Entertainment/BMG

  • Alicia Keys
    Alicia Keys

    Alicia

    RCA Records

Outstanding Music Video/Visual Album

  • H.E.R.
    I Can’t Breathe

    H.E.R.

    RCA Records/MBK Entertainment

  • Anything For You

    Ledisi

    Listen Back Entertainment/BMG

  • Beyoncé
    Black is King

    Beyoncé

    Columbia Records/ Parkwood

  • Beyoncé
    Winner
    Brown Skin Girl

    Beyoncé feat WizKid, SAINt JHN, Blu Ivy Carter

    Columbia Records/ Parkwood

  • Do It
    Do It

    Chloe x Halle

    Columbia Records/ Parkwood

Outstanding Soundtrack/Compilation Album

  • Ma Rainey's Black Bottom
    Ma Rainey’s Black Bottom (Music from the Netflix Film)

    Branford Marsalis

    Milan

  • Insecure: Music from the HBO Original Series
    Insecure: Music from the HBO Original Series

    Various Artists

    Atlantic Records

  • Jingle Jangle: A Christmas Journey
    Jingle Jangle: A Christmas Journey

    Various Artists

    Atlantic Records

  • Soul Original Motion Picture Soundtrack
    Winner
    Soul Original Motion Picture Soundtrack

    Trent Reznor, Atticus Ross, Jon Batiste and Tom MacDougall

    Walt Disney Records

Outstanding Gospel/Christian Album

  • Chosen Vessel

    Marvin Sapp

    RCA Inspiration

  • Gospel According to PJ

    PJ Morton

    Morton Inspiration / Tyscot Records

  • I Am

    Koryn Hawthorne

    RCA Inspiration

  • Something Has To Break
    Kierra

    Kierra Sheard

    Karew/RCA Inspiration

  • Winner
    The Return

    The Clark Sisters

    Karew/Motown

Outstanding Gospel/Christian Song

  • All in His Plan cover
    All in His Plan

    PJ Morton

    Morton Inspiration / Tyscot Records

  • Never Lost
    Never Lost

    CeCe Winans

    Pure Springs Gospel

  • Something Has To Break
    Something Has To Break

    Kierra Sheard featuring Tasha Cobbs-Leonard

    Karew/RCA Inspiration

  • Strong God
    Strong God

    Kirk Franklin

    Fo Yo Soul/RCA Records

  • Touch from you
    Winner
    Touch from you

    Tamela Mann

    TillyMann Inc

Outstanding Soul/R&B Song

  • H.E.R.
    I Can’t Breathe

    H.E.R.

    RCA Records/MBK Entertainment

  • Anything For You
    Anything For You

    LEDISI

    Listen Back Entertainment/BMG

  • Chilombo album cover
    B.S. feat. H.E.R

    Jhené Aiko

    Def Jam Recordings

  • Beyoncé
    Black Parade

    Beyoncé

    Columbia Records/ Parkwood

  • Do It
    Do It

    Chloe x Halle

    Columbia Records/ Parkwood

Outstanding Hip-Hop/Rap Song

  • Big Sean
    Deep Reverence feat. Nipsey Hussle

    Big Sean

    Def Jam Recordings/ G.O.O.D Music

  • Savage Remix
    Winner
    Savage Remix

    Megan Thee Stallion feat. Beyoncé

    300 Entertainment / 1501 Certified Ent. LLC

  • Cool Off
    Cool Off

    Missy Elliott

    Atlantic Records

  • Laugh Now, Cry Later

    Drake

    Republic Records

  • Life Is Good

    Future & Drake

    Epic Records

Outstanding Duo, Group or Collaboration (Traditional)

  • Alicia Keys
    Alicia Keys feat. Jill Scott

    Jill Scott

    RCA Records

  • Do It
    Winner
    Chloe x Halle

    Wonder What She Thinks Of Me

    Columbia Records/ Parkwood

  • Jimmy Jam & Terry Lewis Ft. Babyface
    Jimmy Jam & Terry Lewis Ft. Babyface

    He Don't Know Nothin' Bout It

    BMG

  • Kem ft. Toni Braxton
    Kem ft. Toni Braxton

    Live Out Your Love

    Motown Records

  • Ledisi and PJ Morton

    Anything For You

    Listen Back Entertainment/BMG

Outstanding Duo, Group or Collaboration (Contemporary)

  • Alicia Keys
    Alicia Keys feat. Khalid

    So Done

    RCA Records

  • Big Sean
    Big Sean feat. Nipsey Hussle

    Deep Reverence

    Def Jam Recordings/G.O.O.D Music

  • Do It
    Chloe x Halle

    Do It

    Columbia Records/ Parkwood

  • Jhené Aiko feat. H.E.R.
    Jhené Aiko feat. H.E.R.

    B.S.

    Def Jam Recordings

  • Megan Thee Stallion feat. Beyoncé
    Winner
    Megan Thee Stallion feat. Beyoncé

    Savage Remix

    300 Entertainment / 1501 Certified Ent. LLC

Outstanding Jazz Album - Instrumental

NOTE: Not all categories are open to the public for voting.

  • Be Water
    Be Water

    Christian Sands

    Mack Avenue Music Group

  • Music From and Inspired By Soul
    Winner
    Music From and Inspired By Soul

    Jon Batiste

    Walt Disney Records

  • Omega

    Immanuel Wilkins

    Blue Note Records

  • Reciprocity

    George Burton

    Inner Circle Music

  • The Iconoclast

    Barry Stephenson

    Independent

Outstanding Jazz Album - Vocal

NOTE: Not all categories are open to the public for voting.

  • Donny Duke and Wonder
    Donny Duke and Wonder

    Nathan Mitchell

    ENM Music Group

  • Holy Room - Live at Alte Oper
    Winner
    Holy Room – Live at Alte Oper

    Somi

    Salon Africana

  • Pulling Off The Covers
    Pulling Off The Covers

    Mike Phillips

    Sono Recording Group

  • Stronger
    Stronger

    Jeff Bradshaw

    Bone Deep Enterprises

  • The Eddy (From The Netflix Original Series)
    The Eddy (From The Netflix Original Series)

    The Eddy

    Arista Records

Outstanding International Song

NOTE: Not all categories are open to the public for voting.

  • Blessed
    Blessed

    Buju Banton

    Roc Nation Records

  • Lockdown
    Winner
    Lockdown

    Original Koffee

    Original Koffee

  • Pressure (Remix)
    Pressure (Remix)

    Original Koffee ft. Buju Banton

    Promise Land Recordings

  • Tanana
    Tanana

    Davido feat. Tiwa Savage

    RCA Records/Sony Music U.K./Davido Worldwide Entertainment

  • Temptation
    Temptation

    Tiwa Savage

    Motown Records

Outstanding Producer of the Year

NOTE: Not all categories are open to the public for voting.

  • Donald Lawrence

    Producer

  • Winner
    Hit-Boy

    Producer

  • Jathan Wilson
    Jathan Wilson

    Producer

  • Sean Keys
    Sean Keys

    Producer

  • TM88
    TM88

    Producer

Literary

Outstanding Literary Work – Fiction

NOTE: Not all categories are open to the public for voting.

  • Black Bottom Saints

    Alice Randall

    Amistad/HarperCollins Publishers

  • Lakewood

    Megan Giddings

    Amistad/HarperCollins Publishers

  • Riot Baby

    Tochi Onyebuchi

    TorDotCom Publishing, imprint of Tom Doherty Associates

  • Winner
    The Awkward Black Man

    Walter Mosley

    Grove Atlantic

  • The Vanishing Half

    Brit Bennett

    Riverhead Books

Outstanding Literary Work – Non-Fiction

NOTE: Not all categories are open to the public for voting.

  • A Black Women’s History of the United States

    Daina Ramey Berry & Kali Nicole Gross

    Beacon Press

  • Winner
    A Promised Land

    Barack Obama

    Crown

  • Driving While Black

    Gretchen Sorin

    W. W. Norton & Company

  • Long Time Coming: Reckoning with Race in America

    Michael Eric Dyson

    St. Martin's Press

  • We’re Better Than This

    Elijah Cummings

    Harper/HarperCollins Publishers

Outstanding Literary Work – Debut Author

NOTE: Not all categories are open to the public for voting.

  • A Knock at Midnight

    Brittany Barnett

    Penguin Random House

  • Greyboy: Finding Blackness in a White World

    Cole Brown

    Skyhorse

  • Lakewood

    Megan Giddings

    Amistad/HarperCollins Publishers

  • The Compton Cowboys

    Walter Thompson-Hernandez

    William Morrow/HarperCollins Publishers

  • Winner
    We’re Better Than This

    Elijah Cummings

    Harper/HarperCollins Publishers

Outstanding Literary Work – Biography/ Autobiography

NOTE: Not all categories are open to the public for voting.

  • A Promised Land

    Barack Obama

    Crown

  • A Most Beautiful Thing: The True Story of America’s First All-Black High School Rowing Team

    Arshay Cooper

    Macmillan

  • Olympic Pride, American Prejudice

    Deborah Draper

    Simon & Schuster

  • Winner
    The Dead Are Arising

    Les Payne, Tamara Payne

    W. W. Norton & Company

  • Willie: The Game-Changing Story of the NHL’s First Black Player

    Willie O'Ree

    Penguin Canada

Outstanding Literary Work – Instructional

NOTE: Not all categories are open to the public for voting.

  • Do Right by Me: Learning to Raise Black Children in White Space

    Valerie Harrison, Kathryn Peach D'Angelo

    Temple University Press

  • Living Lively

    Haile Thomas

    William Morrow/HarperCollins Publishers

  • The Black Foster Youth Handbook

    Ángela Quijada-Banks

    Soulful Liberation

  • The Woman God Created You to Be: Finding Success Through Faith–Spiritually, Personally, and Professionally

    Kimberla Lawson Roby

    Lenox Press

  • Winner
    Vegetable Kingdom

    Bryant Terry

    Penguin Random House

Outstanding Literary Work – Poetry

NOTE: Not all categories are open to the public for voting.

  • Homie

    Danez Smith

    Graywolf Press

  • Kontemporary Amerikan Poetry

    John Murillo

    Four Way Books

  • Seeing the Body

    Rachel Eliza Griffiths

    W. W. Norton & Company

  • Winner
    The Age of Phillis

    Honorée Jeffers

    Wesleyan University Press

  • Un-American

    Hafizah Geter

    Wesleyan University Press

Outstanding Literary Work – Children

NOTE: Not all categories are open to the public for voting.

  • I Promise

    LeBron James, Nina Mata

    HarperCollins

  • Just Like a Mama

    Alice Faye Duncan, Charnelle Pinkney Barlow

    Simon & Schuster

  • Kamala Harris: Rooted in Justice

    Nikki Grimes, Laura Freeman

    Simon & Schuster

  • Winner
    She Was the First!: The Trailblazing Life of Shirley Chisholm

    Katheryn Russell-Brown, Eric Velasquez

    Lee & Low Books

  • The Secret Garden of George Washington Carver

    Gene Barretta, Frank Morrison

    HarperCollins

Outstanding Literary Work – Youth/Teens

NOTE: Not all categories are open to the public for voting.

  • Winner
    Before the Ever After

    Jacqueline Woodson

    Penguin Random House

  • Black Brother, Black Brother

    Jewell Parker Rhodes

    Hachette Book Group

  • Dear Justyce

    Nic Stone

    Crown Books for Young Readers

  • Stamped: Racism, Antiracism, and You: A Remix of the National Book Award-winning Stamped from the Beginning

    Jason Reynolds, Ibram X. Kendi

    Hachette Book Group

  • This is Your Time

    Ruby Bridges

    Delacorte Books for Young Readers

Motion Picture

Outstanding Motion Picture

  • Bad Boys For Life
    Winner
    Bad Boys For Life

    Columbia Pictures/Sony Pictures Entertainment

  • Da 5 Bloods
    Da 5 Bloods

    Netflix

  • Jingle Jangle: A Christmas Journey
    Jingle Jangle: A Christmas Journey

    Netflix

  • Ma Rainey's Black Bottom
    Ma Rainey’s Black Bottom

    Netflix

  • One Night In Miami

    Amazon Studios

Outstanding Actor in a Motion Picture

  • Anthony Mackie
    Anthony Mackie

    The Banker

    Apple

  • Chadwick Boseman
    Winner
    Chadwick Boseman

    Ma Rainey's Black Bottom

    Netflix

  • Delroy Lindo
    Delroy Lindo

    Da 5 Bloods

    Netflix

  • Forest Whitaker
    Forest Whitaker

    Jingle Jangle: A Christmas Journey

    Netflix

  • Will Smith
    Will Smith

    Bad Boys For Life

    Columbia Pictures/Sony Pictures Entertainment

Outstanding Actress in a Motion Picture

  • Issa Rae
    Issa Rae

    The Photograph

    Universal Pictures

  • Janelle Monáe
    Janelle Monáe

    Antebellum

    Lionsgate

  • Madalen Mills

    Jingle Jangle: A Christmas Journey

    Netflix

  • Tracee Ellis Ross
    Tracee Ellis Ross

    The High Note

    Focus Features

  • Viola Davis
    Winner
    Viola Davis

    Ma Rainey's Black Bottom

    Netflix

Outstanding Supporting Actor in a Motion Picture

  • Aldis Hodge
    Aldis Hodge

    One Night In Miami...

    Amazon Studios

  • Chadwick Boseman
    Winner
    Chadwick Boseman

    Da 5 Bloods

    Netflix

  • Clarke Peters
    Clarke Peters

    Da 5 Bloods

    Netflix

  • Colman Domingo
    Colman Domingo

    Ma Rainey's Black Bottom

    Netflix

  • Glynn Turman
    Glynn Turman

    Ma Rainey's Black Bottom

    Netflix

Outstanding Supporting Actress in a Motion Picture

  • Anika Noni Rose
    Anika Noni Rose

    Jingle Jangle: A Christmas Journey

    Netflix

  • Gabourey Sidibe
    Gabourey Sidibe

    Antebellum

    Lionsgate

  • Nia Long
    Nia Long

    The Banker

    Apple

  • Winner
    Phylicia Rashad

    Jingle Jangle: A Christmas Journey

    Netflix

  • Taylour Paige
    Taylour Paige

    Ma Rainey's Black Bottom

    Netflix

Outstanding Independent Motion Picture

NOTE: Not all categories are open to the public for voting.

  • Emperor
    Emperor

    Briarcliff Entertainment

  • Farewell Amor
    Farewell Amor

    IFC Films

  • Miss Juneteenth
    Miss Juneteenth

    Vertical Entertainment

  • The 24th

    Vertical Entertainment

  • The Banker

    Apple

Outstanding International Motion Picture

NOTE: Not all categories are open to the public for voting.

  • Ainu Mosir
    Ainu Mosir

    ARRAY

  • His House
    His House

    Netflix

  • Winner
    Night of the Kings

    Neon

  • The Last Tree
    The Last Tree

    ArtMattan Productions

  • The Life Ahead (La vita davanti a se)
    The Life Ahead (La vita davanti a se)

    Netflix

Outstanding Breakthrough Performance in a Motion Picture

  • Dayo Okeniyi
    Dayo Okeniyi

    Emperor

    Universal Home Video

  • Dominique Fishback
    Dominique Fishback

    Project Power

    Netflix

  • Jahi Di’Allo Winston

    Charm City Kings

    HBO Max

  • Jahzir Bruno
    Jahzir Bruno

    The Witches

    Warner Bros. Pictures

  • Winner
    Madalen Mills

    Jingle Jangle: A Christmas Journey

    Netflix

Outstanding Ensemble Cast in a Motion Picture

  • Da 5 Bloods
    Da 5 Bloods

    Netflix

  • Jingle Jangle: A Christmas Journey
    Jingle Jangle: A Christmas Journey

    Netflix

  • Ma Rainey's Black Bottom
    Winner
    Ma Rainey’s Black Bottom

    Netflix

  • Soul Original Motion Picture Soundtrack
    Soul

    Walt Disney Studios Motion Pictures

  • The Banker

    Apple

Outstanding Animated Motion Picture

  • Onward
    Onward

    Walt Disney Studios Motion Pictures

  • Over the Moon
    Over the Moon

    Netflix

  • Scoob!

    Warner Bros. Pictures

  • Soul
    Winner
    Soul

    Walt Disney Studios Motion Pictures

  • Trolls World Tour

    Universal Pictures

Outstanding Character Voice-Over Performance - Motion Picture

  • Ahmir-Khalib Thompson aka Questlove
    Ahmir-Khalib Thompson aka Questlove

    Soul

    Walt Disney Studios Motion Pictures

  • Angela Bassett
    Angela Bassett

    Soul

    Walt Disney Studios Motion Pictures

  • Chris Rock
    Chris Rock

    The Witches

    Warner Bros. Pictures

  • Jamie Foxx
    Winner
    Jamie Foxx

    Soul

    Walt Disney Studios Motion Pictures

  • Phylicia Rashad
    Phylicia Rashad

    Soul

    Walt Disney Studios Motion Pictures

Outstanding Short Form (Live Action)

NOTE: Not all categories are open to the public for voting.

  • Baldwin Beauty

    Powderkeg Media

  • Gets Good Light
    Gets Good Light

    Teddy Tracker Entertainment

  • Home
    Home

  • Mr. & Mrs. Ellis
    Mr. & Mrs. Ellis

    AMB Productions

  • Black Boy Joy
    Winner
    Black Boy Joy

    Film Independent Project Involve

Outstanding Short Form (Animated)

NOTE: Not all categories are open to the public for voting.

  • Canvas
    Winner
    Canvas

    Netflix

  • Cops and Robbers
    Cops and Robbers

    Netflix

  • Loop
    Loop

    Pixar Animation Studios

  • The Power Of Hope

    The Power Of Hope

    Kalia Love Jones

  • Windup
    Windup

    Unity Technologies

Outstanding Breakthrough Creative (Motion Picture)

NOTE: Not all categories are open to the public for voting.

  • Loira Limbal
    Loira Limbal

    Through the Night

    Third Shift Media, Inc.

  • Melissa Haizlip
    Melissa Haizlip

    Mr. Soul!

    Shoes In The Bed Productions

  • Nadia Hallgren
    Winner
    Nadia Hallgren

    Becoming

    A Higher Ground Productions and Big Mouth Productions Film for Netflix

  • Radha Blank
    Radha Blank

    The Forty-Year-Old Version

    Netflix

  • Remi Weekes
    Remi Weekes

    His House

    Netflix

Documentary

Outstanding Documentary (Film)

NOTE: Not all categories are open to the public for voting.

  • All In: The Fight For Democracy
    All In: The Fight For Democracy

    Amazon Studios

  • Coded Bias
    Coded Bias

    7th Empire Media

  • John Lewis: Good Trouble
    Winner
    John Lewis: Good Trouble

    Magnolia Pictures, Participant

  • Mr. Soul!
    Mr. Soul!

    Shoes in the Bed Productions

  • On the Record

    HBO Max

Outstanding Documentary (Television)

NOTE: Not all categories are open to the public for voting.

  • And She Could Be Next (Episode 2)
    And She Could Be Next (Episode 2)

    PBS

  • Black Love
    Black Love

    OWN: Oprah Winfrey Network

  • Enslaved: The Lost History of the Transatlantic Slave Trade
    Enslaved: The Lost History of the Transatlantic Slave Trade

    EPIX

  • The Last Dance
    Winner
    The Last Dance

    ESPN / Netflix

  • Unsung
    Unsung

    TV One

Writing

Outstanding Writing in a Comedy Series

NOTE: Not all categories are open to the public for voting.

  • Issa Rae

    Insecure - "Lowkey Feelin' Myself"

    HBO

  • Lee Eisenberg, Kumail Nanjiani, Emily V. Gordon
    Lee Eisenberg, Kumail Nanjiani, Emily V. Gordon

    Little America - "The Rock"

    Apple TV+

  • Michaela Coel
    Winner
    Michaela Coel

    I May Destroy You - "Ego Death"

    HBO

  • Mindy Kaling, Lang Fisher

    Never Have I Ever "Pilot"

    Netflix

  • Rajiv Joseph
    Rajiv Joseph

    Little America - "The Manager"

    Apple TV+

Outstanding Writing in a Drama Series

NOTE: Not all categories are open to the public for voting.

  • Winner
    Attica Locke

    Little Fires Everywhere - "The Spider Web"

    Hulu

  • Erika L. Johnson, Mark Richard
    Erika L. Johnson, Mark Richard

    The Good Lord Bird - "A Wicked Plot"

    Showtime

  • Jessica Lamour, Jessie Nelson, Sara Bareilles

    Little Voice - "Love Hurts"

    Apple TV+

  • Katori Hall
    Katori Hall

    P-Valley - "Perpetratin' "

    Starz

  • Tanya Barfield
    Tanya Barfield

    Mrs. America - "Shirley"

    FX

Outstanding Writing in a Television Movie or Special

NOTE: Not all categories are open to the public for voting.

  • Diallo Riddle, Bashir Salahuddin, D. Rodney Carter, Emily Goldwyn, Rob Haze, Zuri Salahuddin, Bennett Webber, Evan Williams, Will Miles

    Sherman's Showcase Black History Month Spectacular

    IFC

  • Eugene Ashe
    Eugene Ashe

    Sylvie's Love

    Amazon Studios

  • Geri Cole
    Winner
    Geri Cole

    The Power of We: A Sesame Street Special

    HBO Max

  • 52nd NAACP Image Awards Artwork
    Lin-Manuel Miranda

    Hamilton

    Disney+

  • Sylvia L. Jones, Camille Tucker

    The Clark Sisters: First Ladies of Gospel

    Lifetime

Outstanding Writing in a Motion Picture

NOTE: Not all categories are open to the public for voting.

  • Radha Blank
    Winner
    Radha Blank

    The Forty-Year-Old Version

    Netflix

  • David E. Talbert
    David E. Talbert

    Jingle Jangle: A Christmas Journey

    Netflix

  • Kemp Powers
    Kemp Powers

    One Night in Miami...

    Amazon Studios

  • Lee Isaac Chung
    Lee Isaac Chung

    Minari

    A24

  • 52nd NAACP Image Awards Artwork
    Pete Docter, Kemp Powers, Mike Jones

    Soul

    Walt Disney Studios Motion Pictures

Outstanding Writing in a Documentary (Television or Motion Picture)

NOTE: Not all categories are open to the public for voting.

  • Mary Mazzio
    Mary Mazzio

    A Most Beautiful Thing

    Peacock

  • Melissa Haizlip
    Winner
    Melissa Haizlip

    Mr. Soul!

    Maysles Documentary Center

  • Nile Cone
    Deirdre Butcher, Tracey Uy and Nile Cone

    The Beat Don't Stop

    TV One

  • Royal Kennedy Rodgers
    Royal Kennedy Rodgers

    Hollywood's Architect: The Paul R. Williams Story

    PBS

  • Yoruba Richen, Elia Gasull Balada, Valerie Thomas

    The Sit-In: Harry Belafonte Hosts the Tonight Show

    Peacock

Directing

Outstanding Directing in a Comedy Series

NOTE: Not all categories are open to the public for voting.

  • Anya Adams
    Winner
    Anya Adams

    Black-ish - "Hair Day"

    ABC

  • Aurora Guerrero

    Little America - "The Jaguar"

    Apple TV+

  • Eric Dean Seaton
    Eric Dean Seaton

    Blackish - "Our Wedding Dre"

    ABC

  • Kabir Akhtar
    Kabir Akhtar

    Never Have I Ever - "… started a nuclear war"

    Netflix

  • Michaela Coel
    Sam Miller, Michaela Coel

    I May Destroy You - "Ego Death"

    HBO

Outstanding Directing in a Drama Series

NOTE: Not all categories are open to the public for voting.

  • Cheryl Dunye

    Lovecraft Country - "Strange Case"

    HBO

  • Hanelle Culpepper
    Winner
    Hanelle Culpepper

    Star Trek: Picard - "Remembrance"

    CBS All Access

  • Misha Green
    Misha Green

    Lovecraft Country - "Jig-a-Bobo"

    HBO

  • Nzingha Stewart
    Nzingha Stewart

    Little Fires Everywhere - "The Uncanny"

    Hulu

  • Steve McQueen
    Steve McQueen

    Small Axe - "Mangrove"

    Amazon Studios

Outstanding Directing in a Television Movie or Special

NOTE: Not all categories are open to the public for voting.

  • Beyoncé
    Beyoncé Knowles Carter, Emmanuel Adjei, Blitz Bazawule, Kwasi Fordjour

    Black Is King

    Disney+

  • Christine Swanson

    The Clark Sisters: First Ladies of Gospel

    Lifetime

  • Chuck Vinson, Alan Muraoka

    The Power of We: A Sesame Street Special

    HBO Max

  • Eugene Ashe
    Winner
    Eugene Ashe

    Sylvie’s Love

    Amazon Studios

  • Kamilah Forbes

    Between The World And Me

    HBO

Outstanding Directing in a Motion Picture

NOTE: Not all categories are open to the public for voting.

  • Radha Blank
    Radha Blank

    The Forty-Year-Old Version

    Netflix

  • David E. Talbert
    David E. Talbert

    Jingle Jangle: A Christmas Journey

    Netflix

  • George C. Wolfe
    George C. Wolfe

    Ma Rainey's Black Bottom

    Netflix

  • Winner
    Gina Prince-Bythewood

    The Old Guard

    Netflix

  • Regina King
    Regina King

    One Night in Miami

    Amazon Studios

Outstanding Directing in a Documentary (Television or Motion Picture)

NOTE: Not all categories are open to the public for voting.

  • Keith McQuirter
    Winner
    Keith McQuirter

    By Whatever Means Necessary: The Times of Godfather of Harlem

    EPIX

  • Muta'ali
    Muta’Ali

    Yusuf Hawkins: Storm Over Brooklyn

    HBO

  • Sam Pollard, Maro Chermayeff

    Atlanta's Missing and Murdered: The Lost Children - Ep. 1 & 2

    HBO

  • Simcha Jacobovici
    Simcha Jacobovici

    Enslaved: The Lost History of the Transatlantic Slave Trade

    EPIX

  • Yoruba Richen

    The Sit-In: Harry Belafonte Hosts the Tonight Show

    Peacock